عطر و جدایی آوردن؟ + بررسی کامل روانشناسی، تاریخی و احادیث

4/5 - (3 امتیاز)

آیا شما نیز معتقد به این هستید که هدیه دادن عطر جدایی می آورد؟ و یا اختلالی در رابطه ایجاد می کند؟ در اطرافیانتان، کسانی هستند که از هدیه دادن عطر اجتناب کرده و از هدیه گرفتن آن رنجیده خاطر می گردند؟ پس این مقاله را کامل بخوانید تا تمام ماجرا را برای شما تعریف کنیم

چرا عطر جدایی میاره؟

برای فهمیدن اینکه چرا عطر جدایی میاره به همه جا سرک کشیدیم و گشتیم به دنبال ریشه ی این اعتقاد. و دیدیم که از شایعات رو به فراموشی است. که برخلاف اغلب باورها به هیچ روایت و داستانی دست پیدا نکردیم. و بی شک این شایعه به تجربه شخصی یک یا چند زوج برمی گردد! چه بسا فرد یا افرادی دارای زمینه اختلاف و جدایی با کسان دیگری بوده باشند. که تصادفأ پس از هدیه دادن عطر ، اختلافشان عمق گرفته و دلخوری هایی به وجود آمده باشد. و این دو موضع بی ربط را ، به هم ربط داده و سپس حکم صادر نموده و منشاء صدور خرافات شده باشند!

هدیه دادن عطر و جدایی. آیا عطر جدایی میاره؟

کسی نمی‌داند اینکه عطر جدایی می آورد چرا و چگونه به باورهای بعضی از مردم راه پیدا کرده است. اما آنچه که مشخص است بوی بد و آزار دهنده افراد، عامل مهم جدایی، تنفر و فاصله گرفتن است تا رایحه خوش! انسانها رایحه خوش و این نوع هدایا را بیشتر می‌پسندند تا پذیرش بوی بد دیگران! و بدیهی است بوی دلنشین عطر ها و صدای خوش آهنگ هاست که در یاد ها می ماند و خیلی از اوقات یادآور خاطرات اند!

روانشناسان می گویند بو و رایحه این امکان را دارد که بیشتر از همه خاطرات در ذهن بماند و حتی جاودانه شود. بر همین اساس هدیه دادن عطر نه تنها شوم نیست بلکه می تواند نقش یک خاطره را بازی کند.

باورهای غلط در مورد « ایا عطر جدایی میاره؟ »

ما در یک پرسمان از خریداران عطر و طرفداران عطر به نتایج جالبی رسیدیم که حاکی از کمرنگ شدن این اعتقاد پوچ است. و این یعنی روز به روز منطق به جای خرافات در ذهن مردم جای میگیرد که شانه ی خوبی است! اما در بین عزیزانی که از آنان حول محور هدیه دادن عطر سؤال هایی پرسیده شد. شاید کمتر از انگشتان دست افرادی بودند که هنوز اعتقاد کمرنگی به جدایی حاصل از هدیه دادن و هدیه گرفتن عطر داشتند. و شاید ترس از ایجاد اختلال در رابطه!

غافل از اینکه اکثریت نه تنها هیچ اعتقادی به این موضوع نداشتند بلکه آن را خرافه ای بی پایه بیش نمی دانستند. این موضوع هم بر خلاف نظر بعضی ها که می گویند عامل اصلی شیوع این مسائل خانمها هستند، اشتباه بود! خرافات و شیوع باورهای نادرست ربطی به جنسیت اشخاص که ندارد هیچ! حتی در این پرسمان به هر خانمی برخوردیم نظر بسیار مخالف با این خرافه داشتند!

دوست عزیزی نقل کرد که همه چیز به اعتقاد اشخاص بر می گردد.

اگر شخصی به چیزی معتقد باشد به احتمال خیلی زیاد برایش اتفاق می افتد!

حال چه باورش درست و چه نادرست باشد! جالب است بدانید که دامنه این خرافات به اسپری های خوشبو کننده و ادکلن هم رسیده است. انگار آن شیشه عطر یا قوطی اسپری چنان قدرت بی حد و مرز و مرموزی دارد که به دو نفر دستور جدایی و فاصله گرفتن را می دهد! بهتر است کمی بیشتراز فکرمان کار بکشیم و برای هر چیزی که از دنیای بیرون به آن القاء می شود دنبال سندی معتبر بگردیم. و همه چیز را به راحتی نپذیریم. و اندیشه مان را مکانی برای باورهای پوچ و مخرب قرار ندهیم!

باور نادرست ( هدیه دادن عطر جدایی می آورد! ) آن قدر نخ نما و رنگ و رو رفته است که نمی توان به عنوان باوری عمومی و قابل احترام از آن حرف زد. یک شایعه بی اساس که بهتر است در اولین فرصت دور بیندازید. و از هدیه گرفتن عطر لذت ببرید!

هدیه دادن عطر

روانشناسی هدیه دادن عطر

از منظر روانشناسی هدیه دادن عطر اتفاقا بسیار کار توصیه شده ای است . هر آدمی با توجه به شخصیتش یک راه ورودی پر رنگ تری دارد. بعضی از افراد لمسی هستند و با لمس کردن میتوانید نهایت مهر را به آنها منتقل کنید. بعضی دیگر از طریق شنیدن تحت تاثیر بیشتری قرار میگیرند. با دسته ای از آدم ها هم با کادو دادن و کادو گرفتن میشود ارتباط بهتری برقرار کرد. انگار این ادم ها راه ورودیشان هدیه است. حالا این هدیه اگر بتواند ماندگاری زیادی برای فرد داشته باشد قطعا تاثیر باورنکردنی و زیادی خواهد داشت. یکی از ویژگی های هدیه دادن عطر در روانشناسی این است که عطرها اثر زیادی بر اعصاب افراد میگذارند. یعنی تا مدت ها یاد و خاطره شما برایشان زنده خواهد بود. و هر وقت این بو را بشنوند دوباره یاد شما در ذهنشان مرور خواهد شد.

ارزش دادن عطر از منظر اسلام و روایات:

مسلمأ هر انسان متفکری برای پذیرش خیلی از مسائل بدنبال سندی است! و برای ما مسلمانان چه سندی واضح تر از قرآن کریم و احادیث ائمه اطهار

که در این خصوص به ارزش هدیه دادن عطر و بخصوص نیکویی هدیه دادن آن آگاه شویم! که خرافه هدیه دادن عطر جدایی می‌آورد را رد می‌کند.

و حتمأ آن را با دوستانمان در میان گذاشته تا عاملی مهم برای ازبین بردن حرفهای بی اساس و جایگزینی آنها با نیکویی باشیم!

احادیثی از معصومین (ع) در مورد استفاده از عطر و هدیه دادن عطر:

 • آنچه در راه عطریات خرج کنی ، اسراف نیست .
  پیامبراکرم(ص)
 • بهترین بندگان خدا کسانی هستند که به پیمان خود وفا کنند و بوی خوش به کاربرند.
  پیامبراکرم(ص)
 • بوی خوش ، قلب را تقویت می‌کند.
  پیامبراکرم(ص)
 • هدیه را بپذیرید و بهترین هدیه‏ ها عطر است که از همه سبکبارتر و خوشبوتر است.
  پیامبراکرم(ص)
 • دوستم جبرئیل به من گفت: یک روز در میان خود را معطر ساز و این کار در روزهای جمعه ترک نشود.
  پیامبراکرم(ص)
 • یا علی بر تو باد که هر جمعه خود را خوشبو کنی، زیرا این عمل از سنّت من است.
  و تا زمانی که بوی آن از تو نمایان باشد برایت حسنه می‌نویسند.
  پیامبراکرم(ص)
 • عطر را کنار نگذار زیرا فرشتگان بوی خوش مؤمن را می‌بویند، بنابر این دست‌ کم
  در روز جمعه از بوی خوش استفاده کن – میزان الحکمه، ج 7، ص 3339
  پیامبراکرم(ص)
 • گلاب به رونق انسان و آبرو می‌افزاید و فقر را می‌برد.

پیامبرخدا آن قدر معطر می‌زیست که هرگاه ازکوچه و گذرگاهی می‌گذشت، پس از عبورش، آنان که ازآن مسیر می‌گذشتند از رایحه‌ی خوشِ برجای مانده
می‌دانستند که پیامبر از این کوچه گذشته است. جواد محدثی، همگام با رسول، ص 58

احادیث دیگری از معصومین (ع):

پیامبراکرم(ص): خداوند متعال زيباست، زيبايى را دوست دارد. و دوست دارد اثر نعمت خود را در بنده‏اش ببيند. او فقر و فقرنمايى را دشمن دارد. كنزالعمال: 1716

امام علی (ع): خداوند، از بنده آلوده ‏اى كه هر كسی با او بنشيند و بينى‏ اش را از [بوى بد] وى مى‏ گيرد، نفرت دارد. خصال، ص 620، ح 10

امام علی (ع): عطر به شارب زدن از اخلاق پیامبران و احترام کرام الکاتبین است.

امام صادق(ع): پیامبر خدا بیش از آنچه برای خوراکی و طعام خرج کند، در راه عطریات خرج می‌کرد. بحارالانوار، ج 16، ص 248؛ محجة البیضا، ج 2، ص 24

امام صادق (ع): آنچه در راه عطریات خرج کنی ، اسراف نیست.

امام صادق (ع): هر که در هر روز خود را بوی خوش معطر کند ، تا شب عقلش با او باشد.

امام صادق(ع): هر کسی به سر و روی مسلمانی عطر بزند، خدای عزّوجل در مقابل هر مویی، نوری برای او در روز قیامت قرار می‌دهد.

امام صادق (ع): دو رکعت نماز با عطر بهتر از هفتاد رکعت نماز کسی است که عطر نزده است.

امام صادق(ع): پیامبر خدا هیچ‌گاه هدیه‌ای را که عطر بود، رد نمی‌فرمود. میزان الحکمة، ج 7، 339

امام رضا(ع): مقداری از عطر را بر گودی پایین گردن بمال. عباس عزیزی، عطر زینت نماز و زندگی، ص 35

امام رضا (ع): براى مؤمن شایسته نیست که عطر زدن را در هیچ روزى ترک کند. و اگر بر آن توانایى ندارد یک روز در میان عطر بزند و اگر به آن هم توانایى ندارد. هر جمعه عطر بزند و آن را ترک نکند . الخصال / ترجمه جعفرى ج‏2 91

امام کاظم(ع): شایسته است که مرد هر روز از بوی خوش استفاده کند.

امام رضا(ع): جایگاه سجده امام صادق (ع) از بوی عطر آن‌جا شناخته می‌شد.

 

معانی هدیه و ریشه لغوی آن:

هدیه در لغت، به معنی تحفه، سوغات و ارمغانی است که به رسم تحبیب و بزرگداشت به کسی بدهند. یا برای او بفرستند. پس مطلق بخشش را «هدیه» می گویند.

اما تحفه و ارمغان بیشتر به اشیاء نفیس یک شهر و دیار اطلاق می شود. که به هنگام بازگشت از آنجا برای اهل و عیال، خویشان و دوستان، به رسم یادبود و به جهت بزرگداشت آنان تهیّه می گردد.

از معانی دیگری که در کتابهای لغت برای هدیه ذکر شده، عبارت است از: شیربها و پولی که خواستگار برای جشن عروسی به خانواده عروس می پردازد. پول یا اشیایی که به عنوان رونما به عروس داده می شود.

اصل تحفه را از «وَحْفه» به معنی قرب و نزدیکی و اصل هدیه را از «هدی» به معنی ارشاد و هدایت و پراکندن یا فرستادن شیی ء دانسته اند. تا در واقع هدیه، ارشاد و نشانه ای بر محبت بین اشخاص باشد. و حاکی از دوستی ها و نیکی بین آنان.

هدیه دادن عطر باعث دوستی

نقش هديه دادن در ايجاد دوستى از منظر قرآن کریم و روایات:

(( و (ايـنـك ) مـن ارمـغـانى به سويشان مى فرستم ومى نگرم كه فرستادگان (من ) با چه چيز باز مى گردند)).

امـام صادق (ع ): به يكديگر هديه دهيد تا دل هايتان نسبت به هم با محبت شود. زيرا هديه كينه ها را از بين مى برد.

پـيـامـبر خدا(ص ): براى يكديگر هديه ببريد. زيرا هديه بدخواهى ها را (از دل ها) بيرون مى كشد. و كينه ها، دشمنى و نفرت ها را برطرف مى كند.

هـديـه دادن مـحـبت مى آورد و برادرى را نگه مى دارد. براى يكديگر هديه ببريد تا دوستدار هم شويد.

امـام على (ع ): اگر به برادر مسلمان خود هديه اى دهم كه به كارش آيد. خوشتر است نزد من از اين كه همانند آن هديه صدقه دهم.

تشويق به پذيرفتن هديه:

پيامبر خدا(ص ): اگـر بـه خـوردن پـاچه گاو يا گوسفندى هم دعوت شوم, قبول مى كنم. و اگر پاچه اى به من هديه دهند, آن را مى پذيرم.

پيامبر خدا(ص ): از احترام مرد به برادرش اين است كه پيشكش او را بپذيرد. و از همان چيزى كه نـزد خـود دارد بـه او پـيشكشى دهد. و براى پيشكش دادن چيزى به او, خود را به تكلف و زحمت نيندازد.

از اموری که در کیفیّت اهدای هدایا باید بدان توجه نمود:

وقتی به نزدیکان و اعضای خانواده هدیه می دهیم، سعی کنیم مجلسی هر چند مختصر و کوتاه ترتیب دهیم. فرزندان را در آغوش بگیریم. و آنها را ببوسیم.

و هریک از اعضای خانواده، هدیه خود را جداگانه به او تقدیم کرده و به او تبریک بگوییم.

هدیه خود را با شوخی و لطیفه و خوش رویی و تبسّم تقدیم کنیم. تا خاطره خوشی از آن در ذهنها بماند.

هدایا، مورد علاقه آنان باشد. از چیزهایی باشد که مدتها آن شخص داشتن آنها را آرزو می کرده است. تا او درک کند که به فکر او و نیازهای او بوده ایم.

با توجه به مطالب بالا هدیه دادن عطر جدایی می آورد خرافه ای قدیمی و بی اساس است. که روز به روز در حال فراموشیست.

شما می توانید در فروشگاه اینترنتی عطر ماه 24 با کیفیت ترین عطر ها را به مقدار دلخواه برای هدیه دادن به کسانی که دوستشان دارید تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
0
  0
  سبد خرید شما
  هنوز بوی خوبی برای خودت انتخاب نکردیReturn to Shop