دسته بندی اصلی
منوی کاربردی

عطر چیست؟

0 دیدگاه
30 اردیبهشت 1395
475 بازدید
(No Ratings Yet)
Loading...
خلاصه این نوشته:

عطر چيست؟ تعريف عطر : رايحه مطبوعي که در هوا پراکنده شده و به مشام مي رسد را عطر مي گويند. عطر متشکل از روغنهاي اساسي يا همان اسانسهاي روغني، تركيبات معطر، ثابت كننده و نگهدارنده و الكل مي باشد. معمولا روغن ها و اسانس ها از طريق تـقـطـير گـلهـا، گياهان و سبزيجات و علفها […]

عطر چيست؟
تعريف عطر : رايحه مطبوعي که در هوا پراکنده شده و به مشام مي رسد را عطر مي گويند.
عطر متشکل از روغنهاي اساسي يا همان اسانسهاي روغني، تركيبات معطر، ثابت كننده و نگهدارنده و الكل مي باشد. معمولا روغن ها و اسانس ها از طريق تـقـطـير گـلهـا، گياهان و سبزيجات و علفها بدست مي آيد . اگرنتوان بوسيله تـقطير اسانس گيري کرد مي توان بوسيله روغنهاي جاذب انجام داد ، به طور مثال در گل ياس ، اسانس گيري توسط روغنهاي جاذب انجام مي گيرد يعني عمل استخراج توسط موم ها از راه جذب مواد معطر بداخل موم و سپس استخراج و تفکيک روغن بدبو بوسيله الكل انجام مي گيرد. مواد شيميايي معطر نيز در ساخت عـطر نقش دارند. وظيفه ترکيب و متصل كردن عطرهاي گوناگون را ثـابـت كننده ها بعهده دارند که شامل عنـبر ، بلسان (يا همان درخت گل حنا )، شـيره غـدد بـودار آهـو يا همان مشک مشـك ( که نــوع غليظ آن بدبو بوده ولي در محلول الكل به عـنـوان عـامـل نگهدارنده كاربرد دارد.) و ميـزان الكل افزوده بستگي به نوع عـطر و غلظت عطر به مقدار متفاوت مي باشد.
انواع عطر ( Perfume )و اصطلاحات آن
عطر متشکل از 75 تا 95 درصد الکل طبيعي و اسانس هاي مختلف مي باشد که ميزان تفاوت همين درصد الکل و اسانس اصطلاحات متفاوت را به عطر مي دهد که عبارتند از :
پرفيوم (Perfume) : پرفيوم ها بهترين و با دوام ترين نوع عطر ها که متشکل از 22-40 درصد اسانس مي باشد و در عين حال گرانترين نوع عطر مي باشند.
ادو پرفيوم (Eau de perfume ) : ادو پرفيوم ها رتبه دوم عطرها را دارند که متشکل از 15-21 درصد اسانس مي باشد ، ماندگاري مناسبي دارد و البته به گراني پرفيوم نيست.
ادوتويلت (Eau de toilette ) : ادو تويلت ها رتبه سوم عطرها را دارند که متشکل از 6-14 درصد اسانس مي باشد. بوي ملايمي دارند و چندين بار در روز بايد از آن استفاده کرد.
ادوکلن (Eau de Cologne) : ادکلنها رتبه چهارم عطرها را دارند که متشکل از 1-5 درصد اسانس مي باشد و ماندگاري کمتري دارند.

منابع عطرسازي متفاوت مي باشد که با تفاوت همين منابع ، رايحه هاي متفاوت براي سلايق و شرايط متفاوت بوجود مي آيد که مهمترين آن عبارتند از : منابع گياهي مثل عطر محمدی و عطر گلاب قمصر کاشان ، منابع حيواني مثل عطر مشک ختن یا مشک آهو و منابع مصنوعي که به اختصار توضيحاتي مي دهيم.

منابع گياهي:
گياهان منبع اصلي روغنهاي اساسي و تركيبات معطر به حساب مي آيند. وايـن تـركيـبـات بـخـاطر جذب حشراتي که گرده افشانند و همچنين مـحـافـظت از حيوانات گياه خوار توسط گياهان توليد مي شود.
اين ترکيبات گياهي مي توانند از منابع مختلفي مانند ريشه ها و ساقه ها ، دانه ها ، برگها ، گلها و ميوه ها که در زير به بعضي از مهمترين آنها به عنوان مثال اشاره مي کنيم:
1- ريشه و ساقه هاي زيرزميني: زنجبيل و ريشه درخت جوز .
2- دانه ها: دانه هاي هل، كاكائو ، گشنيز، زيره و باديان.
3- برگها: برگهاي نعناع هندي ، مركبات ، رزماري ، بنفشه ، گوجه فرنگي و علف خشك.
4- گلها: مهمترين و بزرگترين منبع مواد معطر است كه شامل گل هاي ياس ، مريم ، سرخ ، ميخك و ابريشم مي باشد.
5- ميوه ها: مانند گروه مركبات، توت ها ، سيب ، تمشك ، وانيل، فلفل شيرين.
6- روغن چوب: مانند چوب درختان كاج ،سرو، صنوبر وعرعر.
7- پوست درختان: درخت نعناع.
8- رزين(يا همان صمغ):رزين كاج ، صنوبر ، صمغ بوته كندر و بلسان(درخت گل حنا).

منابع حيواني:
1- مشك: مهمترين منبع حيواني است که از كيسه آهوي آسيايي گرفته ميشود اما به علت گران بودن آن مشك سنتزي(مصنوعي) جايگزين مشك طبيعي شده است.
2- كاستوريوم: از كيسه سگ آبي آمريكاي شمالي گرفته مي شود.
3- عنبر : ماده چربي مانندي كه از نهنگ عنبر بدست مي آيد مانند عطر عنبر که در حرم امام رضا(ع) عود گردانی می شود به وسیله دستگاه های بخور
4- عسل: عسلي كه از كندوي زنبور بدست مي آيد مانند عطر عود عسلی

منابع مصنوعي
به مواد معطري گفته مي شود که از ساخت تركيبات ارگانيكي مانند فـراورده هـاي نـفـتـي و يا رزين (صمغ) درخت كاج بدست مي آيد مانند لينالول و كومالين .

حال با توجه به نوع رايحه اي که از اين منابع بدست مي آيد خانواده عطرها با توجه به نوع رايحه گروه بندي خاصي مي شوند که عبارتند از :

FRESHY GREEN : رايحه اي كه شـبيـه عـلف و سبزه و يا برگهاي تازه چيده شده ميباشد – رايحه پر طراوت
ORIENTAL : رايحه كاجي و بلوطي و يا وانيلي – رايحه گرم
SPICY : رايحه گرم و تند.
WOODY : رايحه جنگل و چوب خشك تازه قطع شده.
FLORAL : رايحه گلها – ملايم و طبيعي.
FRUITY : رايحه ميوه ها بجز مركبات مانند: سيب، موز و توت فرنگي.
FUNGAL : رايحه قارچ مانند.
EARTHY/MOSSY : رايحه زمين جنگل و خاك.
CITRUS : رايحه مركبات مانند: نارنج، ليمو ترش و پرتغال.
TOBACCO : رايحه تنباكو مثل عطر تاباک وانیل
SWEET : رايحه شيرين.
LIGHT : رايحه ملايم و سبك.
HEAVY : رايحه سنگين و گيرا.
عطر چيست؟
تعريف عطر : رايحه مطبوعي که در هوا پراکنده شده و به مشام مي رسد را عطر مي گويند.

ارسال نظر