خاصیت عطر گل‌ها، معجزه‌ی طبیعت | معرفی 4 عطر پرخاصیت

5/5 - (1 امتیاز)

آیا عطر گل‌ها خاصیت دارند؟

خاصیت عطرها همواره مورد توجه انسان‌ها قرار داشته است. چون انسان‌ها از دیرباز علاقه زیادی به استفاده از عطر داشته اند و در این بین استفاده از گل‌ها بسیار پرکاربرد بوده است. انسان ها همواره دوست دارند دیگران را تحت تأثیر قرار دهند و در یادشان بمانند. استفاده از عطرها راهی برای تحت تأثیر قرار دادن افراد و ایجاد حس خوشایند در آنان است. بعلاوه انسان‌ها همواره به خواص عطرها و روغن‌های معطر توجه داشته‌اند و از آن برای ارتقا سلامت جسمی و روحی خود استفاده می‌کرده‌اند.

خاصیت عطر گل ها | معجزه‌ی طبیعت

برای شناخت خاصیت عطر گل‌ها باید به تاثیر بو بر مغز و اعصاب توجه کنیم. بوها اثرات مختلفی بر روی افراد می‌گذارد. با استنشاق يك بو مركز حافظه‌ي بويايي فرد (قسمت لیمبیک مغز) فعال می‌شود و هر بو، همراه با حس شخص نسبت به آن ذخيره می‌شود. پس از آن دستگاه لیمبیک شروع به آزاد کردن انتقال دهنده‌های عصبی می‌کند و حس خوب یا بد در فرد ایجاد می‌شود. با استشمام دوباره بو، بطور ناخودآگاه این احساس فراخوانده می‌شود و افراد می‌توانند بارها و بارها احساسات خوشایندی که می‌خواهند را تجربه کنند. استفاده عامدانه از این روش می‌تواند به بهبود وضعیت روحی و ذهنی افراد منجر شده و به درمان کمک کند.

با این عطرها قطعا میدرخشید

علاوه بر این، بوها در واقع یکی از تحریک کننده‌های اعصاب بدن می‌باشند که می‌توانند با تحریک دستگاه عصبی باعث فعالیت غدد درون ریز شوند و انتقال دهنده‌هایی مثل آدرنالین، ایندورفین و …را آزاد کنند و از این طریق  نقش عمده‌ای در تنظیم تعادل بدن ایفا کنند.

افراد سلیقه بویایی خاصی دارند ولی عطر گل‌ها روی همه افراد تأثیر مثبت دارد و می‌تواند با تحریک کردن مغز به ترشح دوپامین، باعث ایجاد حس شادی و خوشبختی در فرد شود. ایجاد احساسات مثبت تنها یکی از خواص عطر گل‌هاست.

از جمله خواص عطر گل‌ها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • عطر گل‌ها باعث تقویت مغز و اعصاب می‌شود
 • حافظه انسان را تقویت می‌کند
 • خواب را بهبود می‌بخشد
 • باعث هضم بهتر غذا و بهبود عملکرد هورمون ها می‌شود.
  در نتیجه استفاده از عطر گل‌ها، در افزایش سلامت جسمی و روحی شخص موثر است.

خواص عطر گل ها

انواع مختلف رایحه درمانی و مزیت‌ها

رایحه درمانی یا آروماتراپی، علمی پزشکی به قدمت ۵۰۰۰ سال است. مصریان باستان اولین کسانی بودند که از عطرها برای درمان بیماری‌ها استفاده کردند. رایحه درمانی یک درمان مکمل در طب ایرانی‌ست و بیشتر به همراه طب سوزنی استفاده می‌شود. استفاده از رایحه گیاهان به چند روش مختلف انجام می‌شود از جمله: استنشاق کردن، همراه با ماساژ و موضعی، در حمام یا کمپرس. رایحه درمانی به مقدار زیادی در بهبود مشکلات جسمی و روحی انسان موثر است و به دلیل طبیعی بودن، عوارض جانبی درمان‌های معاصر را ندارد. این ویژگی آن را به انتخاب خوبی تبدیل کرده است.

 • كمك به افزايش حافظه: انواع مركبات، ريحان، نعناع، پونه وحشي، فلفل قرمز و چوب سر
 • درمان سردرد: بابونه رومي، انوع اسطوخودوس و رز
 • رفع اختلالات خلق و خوي: ريحان، شمعداني، گل طاووسي، ياسمن، كاكائو، بابونه رومي، نرگس، انواع رز و اسطوخودوس
 • رفع استرس و اضطراب: پونه كوهي، انواع بابونه، چوب رز، درخت سدر، دارچين، چوب صندل، ياسمن، لانگ اي لانگ و عطر بركاموت
 • ضعف مديريتي و عدم توانايي در انجام كارها: پونه، رزماري، بادرنجبويه، انواع نعناع و زنجبيل
 • درمان كمرويي: روغن ياس، بهارنارنج و مرزنگوش
 • شك و ترديد: ليمو، گريپ فروت، انواع نعناع و چوب سرو
 • رفع استرس و كابوس شبانه: بابونه رومي، اسطوخودوس، انواع رز، چوب صندل و بهارنارنج
 • درمان وسواس: بابونه رومي، بهارنارنج و زنبق
 • كاهش علايم افسردگي: بابونه رومي، ريحان، شمعداني، گريپ فروت، انواع اسطوخودوس، مليسا و بهارنارنج
 • كاهش حواس پرتي: عطر ليمو، ريحان و مليسا
 • رفع افسردگي پس از زايمان: رز، چوب صندل و بهارنارنج)

برای آشنایی کامل با رایحه درمانی میتوانید به این دو مقاله مراجعه کنید

علاوه بر گل ها، یکی دیگر از بهترین عطرهای طبیعی ، مشک است.  مشک چیست؟ خواص و فواید

بررسی خاصیت چند نمونه عطر گل

1.خاصیت عطر گل سرخ

بی‌شک گل رز از زیباترین گل‌ها در تمام دنیا و به عنوان نماد عشق و علاقه در فرهنگ‌های مختلف است. تا به امروز قصه‌ها و حکایت‌های زیادی راجع به این گل گفته شده است. این گل قدمتی 35 میلیون ساله، بیش از تاریخ زندگی بشر دارد. عطر گل سرخ رایحه شیرینی دارد. تا بحال فواید زیادی برای این گل شناخته شده است از جمله خواص عطر گل سرخ می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: باعث تقویت قلب و سیستم عصبی می‌شود، خاصیت آرامبخشی دارد و اضطراب و افسردگی را کاهش می‌دهد،موجب رفع عطش می‌شود،  گیجی و خواب آلودگی را از بین می‌برد، گلو درد را تسکین می‌دهد، عفونت را درمان می‌کند و بسیاری از خواص دیگر که چه از عطر گل سرخ چه از روغن گل سرخ بدست می‌آید.

 

خاصیت عطر گل ها خاصیت عطر گل سرخ

2.خاصیت عطر گل نرگس

گل نرگس گلی معطر و خوشبوست که بوییدن آن در دین مبین اسلام بسیار توصیه شده است. در حدیثی امام علی (ع) می فرمایند: “گل نرگس را  حداقل در هر سال یک بار ببویید؛ زیرا در دل انسان حالتی می‌باشد که تنها گل نرگس آن را معالجه می‌نماید.” خواص مختلفی برای عطر گل نرگس در طب اسلامی و پزشکی روز عنوان شده است. از جمله خواص عطر گل نرگس می‌توان به درمان افسردگی، کمک به درمان آلزایمر، خاصیت ضد سرطانی، تسکین سردرد، ایجاد حس نشاط و افزایش انرژی در بدن اشاره کرد. البته با وجود تأثیرات مثبت این عطر، افرادی که گرم مزاج هستند نباید در استفاده از این عطر زیاده روی کنند. چون ممکن است باعث بروز سردرد شود.

برای مطالعه کامل‌تر در مورد  معجزه‌ی خواص عطر گل نرگس، به مقاله‌ی کامل خواص عطر گل نرگس مراجعه کنید.

خواص عطر گل ها و خاصیت عطر گل نرگس

3.خاصیت عطر گل یاس

یکی از زیباترین گل‌ها، گل یاس است که بسیاری از افراد برای کاشتن در باغچه شخصی خود آن را انتخاب می‌کنند. از نظر اهمیت، گل یاس بعد از گل سرخ قرار دارد و عصاره آن در ساخت عطرهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بوی شیرین گل یاس فواید زیادی دارد از جمله مهمترین خواص عطر گل یاس می‌توان به ایجاد خواب راحت و عمیق در افراد، کاهش استرس و افسردگی، تنظیم فشار خون، ایجاد حس نشاط و شادابی، تسکین درد، تقویت حافظه، افزایش خلاقیت و بهبود عملکرد مغز اشاره کرد. از جمله گفته شده این عطر در درمان کم کاری تیروئید، اوتیسم، ناراحتی کبد، اسهال خونی، جذام و دردهای قاعدگی نیز مفید است.

ما در ماه 24 انواع عطر گل‌های یاس را با کیفیت تضمینی ماه 24 برای شما آماده کرده ایم.

خاصیت عطر گل ها و خاصیت عطر گل یاس

 

4.خواص عطر گل محمدی

در زمینه‌ی خواص عطر گل‌ها، یکی از بهترین عطرها، عطر گل محمدی است. گل محمدی از جمله گل‌هایی است که پیامبر مکرم اسلام از آن استفاده می‌کرده اند. این گل به همین دلیل، گل محمدی نامیده شد. این عطر رایحه‌ای گرم و ملایم دارد و قابل استفاده در چهار فصل و هر دو جنس زن و مرد است. فواید بسیاری برای عطر گل محمدی ذکر شده است از جمله خواص عطر گل محمدی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: این عطر در تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر موثر است، حالت تهوع را بهبود می‌بخشد، در تقویت اعصاب موثر است و حالت آرامبخشی دارد، محافظ کبد است، سندرم پیش از قاعدگی و نامنظمی‌های آن را درمان می‌کند، در افزایش قدرت باروری موثر است.

در ماه 24 سه مدل عطر گل محمدی و عطر غنچه گل محمدی و عطر گلاب قمصر کاشان یا ورد کاشان هم با بهترین کیفیت موجود میباشد.

از عطر گل محمدی و گلاب در مراسمات عزا استفاده میشود. دلیل آن را در این لینک بخوانید.

5.فواید عطر گل مریم

در نقاشی‌های تاریخی ایران باستان گل مریم، همواره در دست حضرت مریم قرار داشته است و به همین دلیل به این نام شناخته شده است. این گل زیبا و معطر در فصل تابستان می‌روید و دارای طبیعتی گرم است. استشمام بوی گرم برای افراد سردمزاج توصیه شده و باعث ایجاد آرامش در آنها می‌شود. ولی افراد گرم مزاج با بوییدن عطرهای گرم مثل عطر گل مریم مبتلا به سردرد می‌شوند. لذا توصیه می‌شود با توجه به مزاج خود از این عطر استفاده کنید.

از این مسئله که بگذریم عطر گل مریم خواص بسیار زیادی دارد از جمله خواص عطر گل مریم می‌توان به تقویت حافظه، تقویت قلب و اعصاب، درمان سفیدی مو، کمک به درمان آلزایمر، تقویت نیروی جنسی، کاهش اضطراب و افسردگی اشاره کرد.

 خاصیت عطر گل مریم

 

خاصیت عطر گل‌ها | نتیجه گیری

دنیای امروز به دلیل صنعتی شدن، پر است از مواد شیمیایی و صنعتی. در اینچنین جهانی، اندک فرصت‌هایی که برای ارتباط گرفتن با طبیعت وجود دارد، قطعا ارزش و اهمیتی به مراتب بالاتر از هیشه دارد. عطر گل‌های پر خاصیت قطعا هدیه ایست برای همین زمان. تا با کمترین کار ممکن، علاوه بر بوی خوش از فواید آنها نیز بهره مند شد. یعنی با استفاده از این گل ها هم میتوانید منزل یا خودتان را حوشبو کنید و هم از فواید بی‌نظیر آنها بهره‌مند باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
0
  0
  سبد خرید شما
  هنوز بوی خوبی برای خودت انتخاب نکردیReturn to Shop